کمون پاریس

Bild könnte enthalten: eine oder mehrere Personen, Menschenmasse und im Freien
Moo Tai

به یاد سقوط خونین کمون پاریس
از ۲۱ می‌ تا ۲۸ می و سقوط آخرین سنگر،
بسیاری را در مقابل دیواری موسوم به دیوار کموناردها که اکنون در محوطه گورستان پرلاشز قرار دارد تیرباران کردند.
بر اساس تخمین‌ها حدود ۳۰ هزار نفر از کموناردهای انقلابی و توده های مردم در جريان مبارزات خيابانی كشته يا تيرباران شدند، ۳۴ هزار نفر به زندانهای طولانی مدت افتادند و ۷ هزار نفر نفی بلد و اخراج و تبعبد شدند.
این حکومت انقلابی و کارگری از تاریخ 18 مارس1871 تا 28 می همان سال طول کشید. کارگران وزحمتکشان پاریس به همراهی انقلابیون و شورشیان موفق شدند که در نبردی قهرمانانه و مسلحانه با شور و فداکاری و جانبازی بسیار ، در مقابل نیروهای ددمنش حکومت وقت و بورژوازی فرانسه، پس از شکست دولت و قوای نظامی فرانسه به رهبری ناپلئون سوم در جنگ با قوای نظامی پروس به فرماندهی بیسمارک، قدرت را به دست گرفته ،و در 28 مارس 1871اولین حکومت کارگری را به نام جاودانی و فراموش ناشدنی کمون پاریس بنیان گذارند.
مارکس در مورد کمون پاریس نوشت:“نام کارگران پاریس با کمونشان برای همیشه به عنوان پیام آور پرافتخار جامعۀ نوین با احترام تمام یاد خواهد شد.خاطرۀ شهیدانشان سرشار از تقدس، در قلب طبقۀ کارگر برای همیشه باقی خواهد ماند،و آنان که دست به نابودی اش زدند از هم اکنون به چرخ عذاب و ملعنت تاریخ بسته شده اند. و دعای کشیشان شان با هم نیز برای امرزش گناهانشان کفایت نخواهد کرد“.

کشور واژه ای است اشتباه و غیر علمی،اما انسانیت واژه ای است درست و واقعی.اسامی کشورها،واژه گانی هستند نظیر بتان و خدایان که توسط روحانیون و پادشاهان ساخته شده اند تا انسان ها را در محدوده ی معینی محصور و در جهت منافع شخصی خود بکار گیرند.اینکه ما به طور تصادفی در اینجا یا آنجا متولد شده ایم،ملیت مارا ساخته و از ما دوست و دشمن می سازد.بیاییم اسامی کشورها را به واژه گانی توخالی و بی ارزش تبدیل کنیم.کشور ما جایی است که در آنجا:آزادی،برابری و رفاه بر قرار باشد.
کارگران و مردم جهان،خورشید در حال طلوع است و به نابینایی ها پایان خواهد بخشید.
سر نگون باد مستبدین و جلادان،مرده باد فرانسه،زنده باد بشریت.

„پیام کموناردهای پاریس به مردم جهان“

عکس: اعدام دسته جمعی اعضای کمون پاریس، 28 می 1871، پاریس

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s