در باره عبدالئه مبتدی

„چرا کومه له با عبدالله مهتدی دور یک میز نمی نشیند؟!+پاسخی به نامه تلگرامی عبدالله مهتدی به کومه له-سازمان کردستان حزب کمونیست ایران“

چند روز پیش رفیق عبدالله مهتدی دبیر کل سازمان انقلابی زحمتکشان کردستان ایران،در کانال تلگرام شخصی خود،در نامه ای به کومه له-سازمان کوردستان حزب کمونیست ایران،از اینکه این حزب حاضر به گفتگو با او و سازمانش نیست انتقاد کرد و به ذکر نکاتی در این باب پرداخت که لازم دانستم بعنوان یکی از کسانی که از قبل از انشعاب سال 1379 عبدالله مهتدی از کومه له مادر،تا به امروز در این حزب هستم،پاسخی هر چند کوتاه به این نامه بدهم.
رفیق عبدالله مهتدی از کومه له و سید ابراهیم علیزاده گله کرده که چرا:
همه جریانهای دیگری که بنام کومه له فعالیت می کنند،می توانند با او دور یک میز بنشینند اما ما نمی توانیم!
اما واقعا چرا؟!
یعنی کاک عبدالله نمی دانند؟!
اختلاف و انشقاق توسط رهبري سازمان انقلابي زحمتکشان کردستان ایران در تابستان سال 1379 یکی از مهلک ترین ضربات تاریخ کومه له به این حزب بود.
ضربه ای که حتی رژیم جمهوری اسلامی هم به کومه له وارد نکرده بود.
عبدالله مهتدی از سال 1379 و از زمان انشعاب تا کنون،با عملکرد و سیاستهای قدرت طلبانه اش،باعث شدت گرفتن درگيري ها بین همسنگران قدیمی کومه له با یکدیگر شد.
او باعث جدائي و انشقاق در صفوف کومله شد.
مسبب انشعاب های پس از سال 1379 حتی در خود سازمان تحت رهبری اش نیز شخص عبدالله مهتدی بود.
اين حوادث باعث درس هاي متعددي براي هر فردي که مي خواهد آگاهانه در صفوف کومه له مبارزه سياسي کند می شود.
عبدالله مهتدي،رهبر اين سازمان،در اردوگاه کومه له حتی حکومت نظامي برقرار کرد!
مخالفين خود را محاصره اقتصادي کرد و ياران ديرين خود را تهديد به راه انداختن „حمام خون“ کرد.
او بارها و بارها رفقای همسنگر خودش را در کومه له-سازمان کوردستان حزب کمونیست ایران تهدید به مرگ کرد و با این جمله“در اردوگاه کومه له حمام خون به راه می اندازم“!!استارت شروع درگیری ها و بحران های یکی پس از دیگری کومه له را زد.
اين اعمال به اندازه صد کتاب ماهيت „حکومت فدرالي“ را که عبدالله مهتدي و سازمانش به مردم کردستان ايران وعده مي دهند آشکار کرد و نشان داد که رهبري اين سازمان بدليل اتخاذ خط مشي همراهي و همدلي با طرح حملهء نظامي آمريکا به ايران،تا چه حد حتی تا مرز سقوط پیش رفت.
حال که ميوه هاي تلخ اين سياستهای امپریالیستی و ضد کمونیستی او به بار نشسته، بهتر بود از آن درس گيري سياسي و ايدئولوژيک می کرد و مواضع جنبش کمونيستي در کردستان و سراسر ايران را تحکيم می کرد نه آنکه همانطوریکه در تلگرام خود بیان کرده،مواضع کمونیستی کومه له را بار دیگر تحقیر هم بکند و انتظار گفتگو هم داشته باشد!!
رفقا!
بیایید چشمانمان را باز کنيم و ببينيم که مخدوش کردن خط مرز ميان دوست و دشمن، تحت عناويني مانند „واقعگرائي“، „تاکتيک“ و „استفاده از تضادها“ و غيره، دير يا زود منجر به انحطاط سياسي و تشکيلاتي و خيانت به زحمتکشان و خلق مي شود،روش هایی که دقیقا عبدالله مهتدی از آنها استفاده کرده و بیشترین خسارات را به کومه له وارد کرده است.
کومه له توسط رفقائي مانند فواد سلطاني براي مبارزه انقلابي در راه رهائي زحمتکشان بنيانگذاري شد.
الگو و آمال بنيانگذاران کومه له، انقلاب سوسياليستي شوروي و چين بود و نه فدراليسم در چارچوب نظام سرمايه داري-فئودالي جناب کاک عبدالله مهتدی!
البته بايد از آقاي مهتدي و دوستانش براي حذف کلمات „زحمتکش“ و „انقلابي“ از نام سازمانش تشکر هم کنيم!
او بايد نامي را که برازنده همدستي با آمريکا و مرتجعين منطقه است براي سازمان خود انتخاب کند و از تلاش براي سوء استفاده از ميراث کومه له و مظلوم نمایی دست بردارد.
رهبران اين سازمان بخصوص همین کاک عبدالله مهتدی مي خواستند گذشتهء انقلابي کومه له را که ميراث کلکتيو پرولتاريا و خلق در کردستان است، „خصوصي سازي“ کرده و آن را در طرح هاي آمريکا „سرمايه گذاري“ کنند.
آقای مهتدی همان کسی است که اميد داشت،پس از حملهء آمريکا به ايران و „تغيير رژيم“، از قدرت سياسي آينده سهمي هم به او برسد.
اما با شکست سياستهاي امپرياليسم آمريکا و پيش آمدن موانع جدي در راه رسيدن به „خاورميانه بزرگ“، اين انتظار طولاني شد و بحراني که در اساس ناشي از تغييرات بزرگ در ماهيت سياسي کومه له است، تبديل به بحران درون رهبري و اختلافات تشکيلاتي شد.
آقای مهتدی!
حتی رهبران جدا شده از سازمان خودت، به رياست تک نفره ت (دبيرکلی مادالعمر اين سازمان) اعتراض داشته و مي گفتند که شما عملا ارگان هاي رهبري جمعي اين سازمان (مانند کميته مرکزي) را منحل کرده و همه چيز را در دست خودت قبضه کرده ای و حاضر هم نبودی در مورد پولهائي که از آمريکا گرفته بودی حساب کتاب تشکيلاتي پس بدهی!
روش هاي سالهای پس از انشعاب شما در تضاد کامل با سنت هاي کومه له بوده پس نمی شود با شما دور یک میز نشست.
شما سالهای پس از انشعاب از کومه له نیز مدام در حال دسيسه چيني عليه ياران ديرين خود بوده ای و این را به حد شرم آوري رسانده ای.
هنوز تهدیدهای حمام خون به راه انداختنت را فراموش نکرده ایم!
هنوز حملات مسلحانه و با آر.پی.جی به اردوگاه زرگویز کومه له را فراموش نکرده ایم!
شبی که به رفیق مجید مارابی دستور حمله به اردوگاه را صادر کردی!
روزها و ماههایی که نیروهایت در جاده زرگویز به سمت سلیمانیه به کمین نیروهای ما می نشستند و اسلحه کشی می کردند.
روزهایی که یاران قدیمی ما را به مقر خود برده و اقدام به ضرب و شتم شدید آنها می کردی!
محمد ولدی شاهد زنده هنوزم هست!
تمام حرفهائي که در تلگرامت خطاب به کومه له نوشته ای و صحبتهایی که از زبانت جاری شده اند،مبنی بر اینکه „با هم متحد شویم و گفتگو کنیم“ همه زمينه چيني هستند براي قرار دادن کومه له زير فرماندهي کامل خودت و سازماندهي „از بالا به پائين“ آن تا تبديل به يک تشکيلات تک فرمانده شده و آرايشي مانند ارتش هاي ارتجاعي!
شما در تلگرامت نوشته ای که ما روی برخی اصول اتفاق نظر داریم!
اما کدام اصول؟!؟!
شما دنباله رو سیاستهای آمریکایی برای „دولت مستقل“ کردي هستی!
اما بايد پرسيد اضافه شدن يک دولت ارتجاعي ديگر به کلکسيون دول ارتجاعي وابسته به امپرياليسم در منطقه خاورميانه، چگونه مي تواند طبقه کارگر، دهقانان و زنان اين کشورها را حتی يک گام به آمال رهائي بخش خود نزديک کند؟
پس ما نقطه مشترکی برای اتحاد و نزدیکی با شما نداریم.
شما حتی هنوز هم از بکار بردن نام „کومه له“برای ما هراس دارید و از ما بعنوان حزب کمونیست یاد می کنید!
سخن در این باب بسیار است،مرور زمان همه چیز را ثابت کرده آقای مهتدی!

18 Kommentare

Linda Tara abdolah mohtadi yek rouz dar agoshe sepahe pasdaran, rouze baedi dar agoshe pahlavi , aya mishe be in adame khod frosh eetemad kard va asalan arzesh baray in yavegoeyha va mozakhrafatesh arzesh gozasht? on montazere faresh germez ast ke rosh pa bezarad ba be gale va game bagie be pardazad , dar vagee donbale jay khalkhali ast ke on edameashe bede.

فواد سنه کومله Linda دقیقا رفیق عزیز حالا نمیدونم شخصی که کومه له رو تهدید به راه انداختن حمام خون و حذف کامل می کرد با چه رویی داره از دور یک میز نشستن حرف میزنه

Bahadin Karimi

Bahadin Karimi

عبدالله مهتدی هرچه باشد طناب پاره ای ست به طناب پاره هم نمیشه و نباید اعتماد کرد

Linda Tara on baradare ravanish dar keshvare soed mashgole tajavoz be zanan va dokhtarani ke salian sal dar zendanha va tamame khonevade va azizaneshon ro az dast dadand morede tajavoz gara mide va agay pasar abdolah mohtadi ham edeay azdi va demokrasi baray kordestan az tarigh in tajavozha va neshastan ba amrika va sepahe pasdaran va pahlavi mikonad, jay sharm ast. vagaen nangat bad mozdore khod frosh mohtadiha

علی عطائیاز آنجا که از وی در بازیهای منطقه ای ببازی گرفته نشد میخواهد با نزدیکی به کومله قیمت خود را بالا نشان دهد

Abh Jandarsna

عبدالله مهتدی تمام پلها را در زمان رفتن خراب کردی پل سالمی برای بازگشت نداری
کومله سند مالکیت شما نبود ((در ضمن همپیمانی ات را با دشمنان کومله تبریک می گویم آ یا فکر رویاروئی با خانواده‌های جانباختگان که بدست هم پیمان شما بطور نامردانه شهید شدند. .جوابی دارید. ..زمانی خودت میگفتی باید اسم شهیدان راباآب طلا بنویسیم متاسفم بخاطر از دست ندادن کرسی ریاستیت همه را پاک کردید (( شکستت را فکر نمی کردم بزودی ببینم اما دیدم )))

Saro SaqqezSaro Saqqez

او باعث شد یا دیگران که به دنبال قدرت و تشکلیل حزب جدید بخاطر نشستن بر سر میز ریاست

Hafez FazeliHafez Fazeli

براي احقاق حق ملت خويش با ابليس همپيمان ميشويم أمريكا كه جاي خودش را دارد

Hheng Sam

Hheng Sam

کسی که نون امپریالیم و یا اسرائیل زیر دندانش مزه بکنه فقط برای وردستی و نوکری امپریالیزم اونهم تا زمان تاریخ مصرفش خوبه. عبدالله مهتدی برود شرم کند.
 t

Mohammad Mohammadi

Mohammad Mohammadi

کاک فواد کارم بە عەبدوڵڵای موهتەدی و ئەم باسانە نیە بەس تۆ وڵامێک بدەوە دەکرێ پێم بڵیی حیزبی ئیوە بە درێژەی ئەم گشتە ساڵە پاش لەت بوون هەر بە گوتەی خۆت چەندە توانیویە چینی کرێکار و کەشاوەرز و ژنان و ئاسنافی جواروجور ڕێکخراوە بکا و بتوانێ کەڵک دانێتە سەر بزوتنەوەی سووری کرێکاران؟چەند بەش؟

Mohammad Mohammad

Aram Rawanbzy

Aram Rawanbzy

انشعاب ۱۳۷۹ عبدالله مهتدی، فاز دوم انهدام کومله و حزب کمونسیت ایران بود، که همانند فاز اول، به سرکردگی منصور حکمت که عبدالله مهتدی هم یکی از نقش آفرینان اصلی بود نقش بر آب شد

Mohammad Mohammadi

Mohammad Mohammadi

شما با دشمنت هم میتوانید بنشینید و مذاکره و گفتگو کنید شاید به یک دیدگاه رسیدید سیاست یک معامله است یا نه خیر نفس نشست و گفتگو به خودی خود یک نقطه مثبت است لااقل مواضع همدیگر را می شنوید و تحلیل میکنید حال شما دو شاخه کومله که دشمن همدیگر نیستید این اصرار بر رد نشست و گفتگو ذهن و مخاطب را به جایی میبرد گمان میرود از یک کانال دیگر سرچشمه می‌گیرد

Ala Salahiyan

Ala Salahiyan

این بزرگترین اشتباه کاک عبدالله بۆ د که این درخواست رو برای کۆمه ڵه سازمان حزب کمۆنیست ایران فرستاد . بهتر بۆد کاک عبدۆلله با جناح دیگر کۆمله کاک عۆمه ر ایلخانیزاده تقاضای همکاری میکرد.

Hooman Ghaderi

Hooman Ghaderi

پیشمرگه پیشمرگه است از هرحزبی باشد . یک نفر برای همه و همه برای یک نفر . بژی

Pyam Hassani

Pyam Hassani

از نوشتهایت پیداست خیلی حالیته دو تا رهبری شخصی یکی عبدالله و دیگری ابراهیم هیچ وقت جای خود را به شخص دیگری نمیدهند و هیچ کدام از اون یکی بهتر نیست همیشه آدمهای ساده برای حضور تشکیلات علنی هر دو دسته بوده و خواهد بود و این همه شیر روباه هیچ کدام را به جای نمیرساند شما هم به فکر این چند روز عمر خودت باش وجود داشته باش زیر دست کسی نباش خودت باش خودت .

Mahmoud Chalabi

Mahmoud Chalabi

روژی چه ره بو گه رمای کویه و واشنگتونی ……
ویرای سلاو و چاکو خوشی کونه دوستان و جحیلان …
آموزش از طریق متون میدان مبارزه کومونیستی به شیوه دوستان کومه له . . من در موضعی نیستم از مسایل تشکیلاتی کومه له چیزی فهم کنم و یا به چالش بگیرم . اما به شیوه زمان مرحوم شاه در لابلای کتابها با نقل قولها ی مارکس .؛ مطالعه و چپیگری میکردیم . این عادت الان تبدیل به مرض شده . همیشه وادار میشوم که پشت جمله ها را نگاه کنم که در پس این جمله یاآن جمله چه واقعیت و حقیقتی خفته است . اگر از دعوای سرلحاف ملا و به قول کردی ((راوی سی کوسه ))کومه له ای هارا کنار بگداریم ,,عده ای پرت شده از این دورانهای ایدئو لوژیکی پیدا میشوند گا هگاهی چیزی را که استادان زیر فرش انداخته و پنهان کرده اند نادانسته ودانسته بر روی سفره بیا ورند . ما نفهمیدیم دعوا سر ماهیت کوردبودن اشراف و رهبران ته مانده گروهای کومه له است یا دعوا سر ماهیت ضد امپریالیستی است . یا دعوا سر پو لها ی آمریکا ویا تقسیم قدرت تشکیلات مجازی هر دسته شان ….. ببخشید انقدر مشکلات برسر دوستان ریخته و چا لش های سوپر پیچیده کومونیستی داشته اند که هواداران طاقت گرمای شدید این مبارزه را نداشته و هرکدام به سودی کوچ کرده اند یا دنبال منافع طبقاتی خود رفته اند . یا وقتی دیده اند دم خروس ار لای پالتو بیرون است . بوی کباب نیست بلکه …. یا از این دلارهای ضد امپریالیستی یا پولهای گونی گونی حکمتیستی … چیزی به ایشان نمی ماسد ..****((( آقای مهتدی!
حتی رهبران جدا شده از سازمان خودت، به رياست تک نفره ت (دبيرکلی مادالعمر اين سازمان) اعتراض داشته و مي گفتند که شما عملا ارگان هاي رهبري جمعي اين سازمان (مانند کميته مرکزي) را منحل کرده و همه چيز را در دست خودت قبضه کرده ای و حاضر هم نبودی در مورد پولهائي که از آمريکا گرفته بودی حساب کتاب تشکيلاتي پس بدهی!
روش هاي سالهای پس از انشعاب شما در تضاد کامل با سنت هاي کومه له بوده پس نمی شود با شما دور یک میز ……))**
عطای شورگری ضد امپریالیستی در کارخانه های چند ملیتی ( کیتکه و قویتل )را به لقایش بخشیده اند ……..ودر گوشه ای با نوستالژی آخ وطن داخ وطن میزیند و یا با تکیه به استعدادخود در هنرو صنعت و علم ودانش راهی در دانشگاها یافته اندو تازه فهمیده اند که روی چه تاس لغزنده ای راه میرفته اند و ( له سه ر قازانجی ماون ……….). دوستان قدیمی از من ناراحت نشوید . این حرفهای مفت از ( جورابینی باشتره ). شاید فرجی در این حرفها باشد و کونگلو مرای همه باشد و که متر شیره ی پاره ی ئه مریکی له کتیبه کانی مارکس هه لسون . یا کتیبه کان فریده ن یان پاره کان تور ده ن . به نظر من کتابها را دور بیاندازند و کوردایه تی خا لص بکنند . مقبولترند . ده نا نیوی کومه له بنین خورمیشه ….. شکی تیدانی بونو بونی خورمیشی خه لکی زورتر راده کیشی ….در این بازار مکاره یازاره سیاست جذب باید داشت .
کاله م درا چم پی نه برا ….

Farough Ghaderi

Farough Ghaderi

قبل از هرچیز از فراخوانی کاک عبدالله در رابطه با نشست سیاسی با حزب کمونیست ایران کاملا خشنود وجای تقدیر می باشد وشرایط می طلبد که این فراخوانی عمومی تر ومرزی قائل نباشد برای (نیروها دمکراتیک ) اما حال با همان ایده ها کنیه توزی وقسم خورده فواد سنه کومله که همچنان ناشناخته شده ودر پرده ابهام به نوشته ها خود علیه کاک عبدالله می ورزد و خودش جای سوال می باشد ؟و نکته دیگر که بدان پرداختید به انشعاب سال 2001 بنظرم مفید ترین وکارامدترین حرکتی بوده که من به عنوان یک کرد از آن استقبال و توده‌ها عظیمی هم به خود جلب نمود وحال چرا به راه خود ادامه نداد خودش بحثی می باشد که در این جا نمی گنجد . وانتقاد از رهبری کاک عبدالله نمودی که به ابدیت وانحصار شده به یک فرد. ولی شما یادیان رفته که خود حزب کمونیست ایران هم کومله که سال های سال رهبری آن توسط کاک سید ابراهیم می چرخد این سبک رهبری برای کاک عبدالله حرام اما برای کاک سید ابراهیم حلال؟ حال اگر صادقانه مروری بر جنبش کردستان ایران به اندازیم احتیاج مبرم براتحاد و یکپارچگی احزاب کرد ودوری جستن خود از پراکندگی وسردرگمى برای آن تلاش صادقانه کار نمود واین فتنه سیاسی قطع ودر جهت راه حل سیاسی که منجر بر گردآوری هرچه بیشتر توده های مردم علیه رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی بسیج و سازماندهی داد تا

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s