رئیس شهربانی مصدق را دزدیدند و ترور نمودند۷

Jamshid Shid Mehrs Foto.

Jamshid Shid Mehrs Foto.

Jamshid Shid Mehr hat 2 neue Fotos

‫#‏مطلب_روز‬ یکم اردیبهشت ۱۳۳۲؛ سرتیپ محمود افشارطوس، ریاست شهربانی کل کشور ناپدید شد.
روز اول اردیبهشت ۱۳۳۲ سرتیپ محمود افشارطوس مفقود گردید. سرتیپ افشارطوس از بنيانگذاران سازمان گروه ملّی بود و به نهضت ملّی ايران خدمات بی شائبه ای کرد. وی چند توطئۀ ضدّ ملّی را در دورۀ زمامداری دکتر مصدّق کشف و خنثی کرد.
در ۲۷ ماه مه ۱۹۸۵ ، پس از گذشت ۳۰ سال، يکی از عناصر انتليجنس سرويس در برنامه های تلويزيونی اعتراف کرد که قتل افشارطوس به دستور اين سازمان جاسوسی، به توسط عوامل ايرانی آن انجام شده است.
نصرالله خازنی ، معاون بازرسی دفتر نخست‌وزیری درباره ماجرای قتل افشارطوس می‌گوید:
از تراژدی قتل آنچه یادم می‌آید گزارشی است مشروح از طرف اداره کل آگاهی که توسط شخصی به نام آقای ملک‌ شاهی برای آقای دکتر مصدق فرستاده شده بود. در این گزارش آمده بود: چند روز قبل از حادثه، شاه از طریق خط مستقیم تلفنی که بین او و رییس شهربانی وجود داشت و ماموران هم آن را کنترل می‌کردند، به افشارطوس تلفن می‌کند و می‌گوید: جمعی از افسران بازنشسته خواسته‌هایی دارند و شما بروید و ببینید چه می‌گویند و در این مورد با سرتیپ نصرالله زاهدی صحبت کنید.
سرتیپ نصرالله زاهدی دوست و همشاگردی دوران دبیرستان و دانشکده افسری افشارطوس بود. آن‌ها با یکدیگر رفیق و صمیمی بودند و دوستی آن‌ها به قدری بود که افشارطوس به فکرش خطور نمی‌کرد که توطئه‌ای در کار باشد، خاصه از سوی صمیمی‌ترین دوستش. به همین جهت هم اسلحه همراه خود نداشت. نصرالله زاهدی آدرس منزل حسین خطیبی را که کارمند راه‌ آهن بود به وی می‌دهد و او را برای شب ۳۱ فروردین به آنجا دعوت می‌کند.
در شب موعود حدود ساعت ۹ شب افشارطوس در خیابان سعدی مقابل خانقاه از اتومبیلش پیاده می‌شود… در خانه خطیبی، سرتیپ نصرالله زاهدی، سرتیپ بایندر و سرتیپ دکتر منزه ( شاگرد پزشک احمدی ، تزریقات‌چی زندان) و سرگرد فریدون قرائی و خود خطیبی، دوست نزدیک دکتر مظفر بقایی، اجتماع کرده بودند. در آنجا غفلتا از قفا پتویی روی سر افشارطوس می‌اندازند و دکتر منزه با تزریق آمپولی افشارطوس را بیهوش می‌کند. سپس او را در صندوق عقب اتومبیل یکی از حضار جا داده به لشکرک ، به خانه‌ای می‌برند و پس از شکنجه و کشیدن ناخن‌هایش وی را به غار تلو برده و در آنجا فریدون قرائی ، افشارطوس را خفه می‌کند.
مطبوعات انگلیسی ربودن افشارطوس را دلیل ضعف حکومت ایران دانستند و از شجاعت مخالفان دکتر مصدق و اینگونه ضربه زدن ها ستایش کردند. روزنامه لوموند نیز گم شدن رئیس شهربانی را یک عمل عجیب نامید و نوشت:«کسانی که عمیقا به به جریانات روز می نگرند معتقدندکه ربودن افشارطوس صد در صد رنگ سیاسی دارد و مخالفان حکومت برای تضعیف دولت دکتر مصدق و برای وانمود کردن یک محیط پر هرج و مرج دخلی به دنیا مبادرت به چنین عملی کرده اند.»
روز ۱۲ اردیبهشت فرماندارنظامی تهران در اعلامیه ای اطلاع داد که رئیس شهربانی به وسیله چند تن از افسران بازنشسته و مخالفین دولت به قتل رسیده و دکتر مظفر بقایی و سرلشکر فضل الله زاهدی متهم به شرکت در این جنایت می باشند. به سرلشکر زاهدی اخطار گردید که خود را به فرمانداری نظامی معرفی کند. دو روز بعد زاهدی با موافقت آیت الله کاشانی به مجلس شورای ملی آورده شد و به بهانه نداشتن امنیت در آنجا متحصن گردید. آیت الله کاشانی در زیر نامه زاهدی نوشت«بازرسی مجلس؛ از سرلشکر زاهدی پذیرایی شود.»
منبع ها: تاریخ ایرانی
ماهنامه نگاه نو، مرداد ۱۳۷۴
مصدق؛ سالهای مبارزه و مقاومت- سرهنگ غلامرضا نجاتی- جلد نخست ص ۵۵۳-۵۵۴

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s