نامه انگلس به یوهان فیلیپ لندن 15 مارس 1883

Omar Mohammadi und 3 weitere Personen haben Leila Jadidis Beitrag geteilt.

Leila Jadidis Foto.

 ‎بنفشه کمالی

بمناسبت 14 مارس سالمرگ کارل مارکس، راهگشای رهایی انسان

نامه انگلس به یوهان فیلیپ لندن 15 مارس 1883
همره قدیمی و عزیز،
با دقت خاطره دیدار پائیز گذشته ات با مارکس را حفظ کن، چونکه دیگر هرگز او را نخواهی دید. ساعت 2 و 45 دقیقه بعدازظهر دیروز، در حالیکه فقط برای کمتر از دو دقیقه تنها گذاشته شده بود، او را در صندلیش در حالی یافتیم که به خوابی آرام فرو رفته بود. بزرگترین مغز متفکر حزب ما از اندیشیدن باز ایستاد. نیرومندترین قلبی که من تا کنون شناخته ام از طپش افتاد به احتمال قریب به یقین یک خونریزی داخلی عامل مرگ بود.
شرایطی است که پیش آمده، بشریت یک سر و گردن کوتاهتر شده و بزرگترین سر زمان ما در این وضع است. جنبش پرولتری به پیش میرود و پیشروی، به عنوان عنصر مرکزیش، آن مسیری است که فرانسویان، روسها، آمریکائیان و آلمانیها همزمان طی آن با رویدادهائی پر مخاطره مردم روبرو خواهند شد و همیشه به آن مشاوره روشن و محققی نیاز خواهند داشت که فقط یک درک کامل و نابغه آسا از وضع می تواند فراهمش بیآورد. در پیروزی نهائی شکی نیست، ولی پیچ و خمهای سر راه و اشتباهات موقت و محلی که حتی اکنون نیز خیلی غیر قابل اجتنابند معمول تر از همیشه خواهند شد. خوب، ما باید این پیروزی را متحقق کنیم، ما برای چه چیز دیگری اینجا هستیم؟ و ما شجاعتمان را از دست نخواهیم داد.
در حال حاضر من و تو تقریباٌ آخرین گاردهای قدیمی 1848 هستیم. خوب ما در سنگر قانون شکنی باقی خواهیم ماند. گلوله ها صفیر می کشند، دوستان ما در اطرافمان به خاک می افتند، اما این نخستین بار نیست که من و تو چنین چیزی دیده ایم و اگر گلوله ایی بیاید تنها چیزی که من می خواهم این است آن گلوله عدل و راستی برافروزد نه اینکه عذابی طولانی را برای ما بجا گذارد.
ارادتمند، انگلس

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s