پاتریس لومومبا را در اسید حل نمودند

نسلِ جوانِ میهن ضرورت دارد پاتریس لومومبا را بشناسد ! نخست وزیرِ قانونی کنگو که MI6 در اسید حل کردندش !
/ با سپاس از بهنوشِ اعتمادی و الهامِ کیانِ عزیز /
بسیار حیف دانستم که امروز 2 ژانویه سالروز تولد نخست وزیری باشدکه برای حفظ منابع ملی اش مبارزه کرد و در اسید حل شد،یادی نشود.

پاتریس لومومبا (۱۹۶۱ – ۱۹۲۵) سیاست‌مدار و اولین نخست‌وزیر کشور جمهوری دموکراتیک کنگو (زئیر) بود.تنها دو سال قبل از اینکه لومومبا به عنوان رهبر جنبش ملی کنگو انتخاب شود(30 ژوئن 1960)، کارمند ساده اداره پست بود و پس از آن به عنوان مبلغ دوره گرد در یک شرکت آبجو فروشی مشغول به کار شد. همین شغل مقدمات سفر وی را به نقاط مختلف کنگو و گفتگو با مردم این کشور فراهم ساخت. لومومبا در حد فاصل سال های ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۰ دو بار به زندان افتاد؛ بار نخست به اتهام اختلاس که خودش معتقد بود انگیزه سیاسی پشت آن بوده و بار دوم به علت فعالیت سیاسی اش برای استقلال کنگو از مستعمرگی پادشاهی بلژیک. به زندان افتادن پاتریس لومومبا احتمالا نقش تعیین کننده‌ای در عقاید تند و چپگرای وی داشت.
در ماه های نخست حکومت، لومومبا از نفوذ بلژیک دراستان کاتانگا ( کاتانگا از معادن غنی مس، اورانیوم و طلا برخوردار بود و سال ها قطب اصلی ثروت و درآمد پادشاهی بلژیک و تامین کننده اورانیم برای برنامه‌های اتمی واشینگتن بود)باخبر بود و برای همین دستور اخراج و خلع ید مستشاران بلژیکی را صادر کرد. اما فرمان لومومبا توسط مقامات بلژیکی که پشتیبان موسی چومبه در کاتانگا بودند نادیده گرفته شد. لومومبا که از برقراری نظم توسط نیروهای سازمان ملل ناامید شده بود این بار از مسکو درخواست کمک کرد، درخواستی که برای آمریکا و متحدانش عبور لومومبا از خط قرمز محسوب می شد. در اوج جنگ سرد میان شوروی و آمریکا، درخواست کمک از شوروی گناهی نابخشودنی محسوب می شد. حتی سفیر آمریکا در مکاتباتش از واژه لومومباویچ (طعنه به تمایلات چپگرایانه لومومبا) استفاده می کرد.
بعد از حادثه تروريستي ۱۷ ژانويه سال ۱۹۶۱ كه به قتل پاتريس لومومبا و دو نفر از وزرايش منجر شد تا سالها هيچكس از محل دفن و اعدام وي و وزرايش اطلاعي نداشت. سرانجام مامور بلژيكي كه با همكاري سازمان اطلاعات مركزي آمريكا پاتريس لومومبا را اعدام و سپس اجساد را قطعه قطعه كرده و در اسيد سوزانيده و سرانجام بقاياي را آتش زده بودند اخيراً پرده از اين جنايت هولناك برداشته شده است. نام لومومبا سمبل دو روئي و تزوير كشورهاي غربي در توسل به ابزارهايي هستند كه تنها ارزش ابزاري براي آنها دارد.
حادثه ترور و اعدام نخست وزير قانوني ومشروع كنگو ثابت كرد كه غرب در هر حال بر سر منافع اقتصادي و مالي خود با هيچكس معامله نخواهد كرد و همواره منافع خود را بر دادن شعار هاي آزاديخوانه ترجيح خواهد داد. اين حادثه تاثيرات رواني زيادي بر نسل هايي ازهبران آفريقائي و آسيائي گذاشت و سالها بعدي اين مدل در غنا و ديگر كشورهاي آمريكائي لاتين و آفريقا به كرات تكرار گرديد.

منابع ویکی پدیا و روزنامه انگليسي گاردين

« بدون عزت آزادی نیست ، بدون عدالت عزتی نیست ، و بدون استقلال آزادمردی وجود ندارد.» پاتریس لوممبا

Mohsen Darzi Chaharfasls Foto.

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s