زندگینامه و بیوگرافی کارل مارکس

Paya Shervin und Parchame Sorkh wurden auf Arman Ajdars Foto markiert.

زندگینامه و بیوگرافی کارل مارکس

کارل مارکس به تاریخ ۵ مه سال ۱۸۱۸ در شهر تریر، پروس آلمان تولد شد. پدرش هاینریک مارکس لیوی نام داشت که یک وکیل دادگستری یهودی بود و از خانوادهٔ خاخام‌ های معروف شهر محسوب می‌ شد، و مارکس هم فرزند سومی پدرش بود. هاینریک مارکس لیوی به خاطر محدودیت‌ هایی که دولت پروس برای حقوق‌ دانان یهودی قائل شده بود و به خاطر این که بتواند شغل خود را در دادگستری حفظ کند، به شاخهٔ پروتستان مسیحیت گروید و از آن پس خود را هاینریک مارکس نامید. در سال ۱۸۲۴ فرزندان وی نیز به مسیحیت گرویدند.
کارل مارکس در شهر تریر دورهٔ دبیرستان را به پایان رساند و در دانشگاه شهر بن به تحصیل رشتهٔ حقوق پرداخت. یک سال بعد به برلین عزیمت کرد و در دانشگاه آن شهر در رشته‌ های فلسفه و تاریخ به تحصیل ادامه داد. مارکس در سال ۱۸۴۱ با ارائهٔ تز دکترای خود دربارهٔ اختلاف فلسفهٔ طبیعت دموکریتوس و اپیکور تحصیلات دانشگاهی خود را از راه مکاتبه‌ ای در دانشگاه ینا به پایان رساند. او به امید آن که بتواند در دانشگاه بن تدریس کند به آن شهر رفت ولی دولت پروس مانع اشتغال وی به‌ عنوان استاد دانشگاه شد. مارکس در این زمان به روزنامهٔ نو بنیاد لیبرال‌ های جبههٔ اوپوزیسیون شهر کلن پیوست و به‌ عنوان عضو ارشد کادر تحریریهٔ روزنامه مشغول به کار شد. در این دوره مارکس یک هگلی بود و در برلین به حلقهٔ هگلی‌ های چپ (شامل برونو باوئر و دیگران) تعلّق داشت. در طول همین سال‌ ها لودویگ فویرباخ نقد خود را از مذهب آغاز نموده و به تبیین دیدگاه ماتریالیستی خود پرداخت. ماتریالیسم فویرباخ در سال ۱۸۴۱ در کتاب جوهر مسیحیت به اوج خود رسید. دیدگاه‌ های فویرباخ، به‌ خصوص مفهوم بیگانگی مذهبی او، تأثیر زیادی بر سیر تحوّل اندیشهٔ مارکس گذاشت. این تأثیرات را می‌ توان به‌ وضوح در کتاب «دست‌ نوشته‌ های اقتصادی فلسفی ۱۸۴۴» و به‌ صورت پخته‌ تری در کتاب سرمایه مارکس مشاهده کرد.
مارکس مبارزهٔ عملی سیاسی و فلسفی را به‌ همراه دوست نزدیکش فریدریک انگلس آغاز کرد و با او بود که یک سال پیش از انقلابات ۱۸۴۸ «بیانیهٔ کمونیست» را به رشتهٔ تحریر در آورد. مارکس در این سال‌ ها با محیط دانشگاهی و ایده‌ آلیسم آلمانی و هگلی‌ های جوان قطع رابطه کرد و به مسائل جنبش کارگری اروپا پرداخت و از ابتدا در انجمن بین‌ الملل اول که در ۱۸۶۴ تأسیس شد، نقش بازی کرد و نهایتاً دبیر این انجمن شد. او اوّلین جلد کتاب مشهورش سرمایه را در ۱۸۶۷ منتشر کرد. این کتاب حاوی نظریات او در نقد اقتصاد سیاسی است.
کارل با دختری که نامش جنی فون وستفلین بود عاشق شد و به همین دلیل با پدرش قهر کرد و از او آزرده خاطر شد. و با معشوقه‌ اش به پاریس و سپس لندن رفت. او بیش از ۳۰ سال آخر عمر را در لندن و در تبعید گذراند و همان‌ جا درگذشت. عقاید وی که در زمان خودش نیز طرفداران بسیاری یافتند، پس از مرگ او توسّط افراد بیشتری تبلیغ می‌ شدند. با پیروزی و قدرت‌ گیری بلشویک‌ ها در روسیه در ۱۹۱۷ طرفداران کمونیزم و مارکسیزم در همه جای دنیا رشد کردند و چند سال پس از جنگ جهانی دوم، یک سوم مردم دنیا حکومت‌ های مارکسیست داشتند. رابطهٔ این مارکسیست های متعدّد با اندیشهٔ مارکس مورد اختلاف‌ نظر است. خود مارکس یک بار در مورد دیدگاه‌ های حزبی سوسیال دموکراتیک در فرانسه که خود را مارکسیست می‌ دانست، گفت: «خوبست حداقل می‌ دانم که من مارکسیست نیستم!»
کارل مارکس با وجود نوشتن کتاب های تکان دهنده تر و پر آموزنده تر اش از جمله بیانیه حزب کمونیست که این کتاب را همراه با همکاری مشترک دوستانه دوست بسیار نزدیک اش فریدریک انگلس نوشت، و همچنین در جهت نوشته های پایدار و استوار فلسفی اقتصادی و اجتماعی اش در جهان مدرن مقام نخست را یافت و آلبرت انیشتاین و آیزاک نیوتون با فاصله‌ ای بسیار از او به‌ عنوان نفرات دوم و سوم انتخاب شدند.
مارکس تعبیر تازه‌ ای از این فلسفه ماتریالیستی به دست داده و میان آن و تاریخ بشر رابطه جدیدی برقرار کرده است. باز از جهت دیگر، مارکس آخرین فرد سلسله دستگاه سازان بزرگ و جانشین هگل بود و مانند هگل به یک فرمول عقلانی که سیر تکامل نوع بشر را خلاصه می کند اعتقاد داشت، اما بعداً از اعتقادات هگل سرپیچی کرده و از جانشینی با وی امتناع ورزید، و نظریات کلاسیک خود را مستقل به پیش راند. تاکید بر هر کدام از این جهات به قیمت فراموش کردن جهات دیگر منظره مخدوشی از فلسفه مارکس به دست خواهد داد.
کارل هاینریک مارکس متفکر انقلابی، فیلسوف، جامعه‌ شناس، تاریخ‌ دان، اقتصاد دان آلمانی و از تأثیر گذار ترین اندیشمندان تمام اعصار است.
او به همراه فریدریک انگلس، مانیفست کمونیست (۱۸۴۸) را که مشهورترین رسالهٔ تاریخ جنبش سوسیالیستی است منتشر کرده‌ است. کتاب «سرمایه» مارکس همچنین از مهم‌ ترین کتاب این جنبش است. این آثار به‌ همراه سایر تألیفات او و انگلس، بنیان و جوهرهٔ اصلی تفکّر مارکسیزم را تشکیل میدهد. «تاریخ همهٔ جوامع تا کنون، تاریخ مبارزهٔ طبقاتی بوده است» از جمله مشهور ترین جملات مارکس دربارهٔ تاریخ است که در خط اوّل مانیفست کمونیست خلاصه شده‌ است.
سرانجام مارکس در ۱۴ مارس سال ۱۸۸۳ به سن شصت و چهار سالگی پیش از اینکه ترک دنیا کند، آخرین کلام اش را در بستر مرگش این بود که گفت «خارج شوید! آخرین کلمات مال دیوانه‌ گان است که به اندازه کافی حرف نزده‌ اند.» و بعد از گفتن همین کلماتش یک کتاب برداشت و به خواندن آن آغاز کرد و آغاز کرده رفت، بناگاه در جریان خواندن کتاب چشمان اش برای ابد پوشیده شد و در لندن درگذشت.

Arman Ajdars Foto.
Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s