بربریت سرمایه داری و زمین لرزه های سیاسی در اروپا


بربریت سرمایه داری و زمین لرزه های سیاسی در اروپا

„اروپا امسال با زمین لرزه های سیاسی روبرو میشود.“این نتیجه تحقیقی است که به سفارش بی بی سی توسط هفته نامه اکونومیست انجام شده است. این گزارش اعلام میکند که „احساسات ضد دستگاه های حکومتی در منطقه اقتصادی یورو و بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا شدت گرفته است.“ قبلا نیز هفته نامه اکونومیست مقاله مستندی از بی اعتمادی رو به گسترش مردم در آمریکا و کشورهای اروپائی نسبت به سیستم حکومتی موجود منتشر کرده و از این بابت اظهار نگرانی کرده بود. در این گزارش نیز علت بی ثباتی و زمین لرزه های سیاسی „بحران دموکراسی“، „کاهش شدید عضویت در احزاب عمده اروپایی“ و „حضور کمرنگ مردم در پای صندوق‌های رای“ ذکر میشود. اما اینها همگی خود معلول اند. علت را باید در بحران همه جانبه نظام سیاسی و اقتصادی سرمایه داری جستجو کرد.

همزمان با این گزارش اکونومیست، سازمان امداد‌رسانی بین‌المللی آکسفام در گزارشی اعلام کرد „تا سال ۲۰۱۶ میلادی،۱ درصد از متمول‌ترین افراد دنیا بیش از ۹۹ درصد از کل مردم جهان، صاحب ثروت خواهند بود.“ سال گذشته نیز همین موسسه اعلام کرده بود ثروت ۸۰ نفر از ثروتمند ترین سرمایه داران معادل دارائی نیمی از جمعیت دنیا است!

این دره عظیم بین فقر و ثروت که مدام نیز عمیق تر و گسترده تر میشود پایه و اساس „بحران دموکراسی“ و ورشکستگی احزاب سنتی در اروپا است. هشدار نهادهائی نظیر بی بی سی و اکونومیست و آکسفام از سر خیرخواهی و برای حفظ نظم سرمایه از „خطر شورش گرسنگان“ است، اما راه حل همین „خطر“ است. راه نجات دیگری بجز در هم کوبیدن نظام سرمایه داری در برابر بشریت نیست. سوسیالیسم یا بربریت، راه دیگر وجود ندارد.

حمید تقوائی

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s