چند کلمه حرف حساب از امریکا و ….محض اطلاع ناسیونالیستهای خودفروش

در حمایت از مقاومت قهرمانانۀ کوبانی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

هر مبارزه‌اي بر سر رهايي مبارزه‌اي‌ست بر سر سرنوشت جهان.

اسلاوی ژیژک درباره کوبانی :

حداقل کار ممکن براي کساني‌که در کوباني نيستند و به‌دلايل گوناگون امکان پيوستن به آن را ندارند، دفاع بي‌قيد و شرط از مردم، و سازمان‌هايي‌ست که با پرچم‌هاي سرخ در برابر پرچم‌ سياه توحش ايستاده‌اند.[…] داعشيان هر روز از مرزهاي ترکيه مي‌گذرند و به‌تنگ‌تر کردن حلقه‌ي محاصره‌ي کوباني ياري مي‌رسانند. […] اگرچه کوباني در کل منطقه در اقليت است اما به ما نشان مي‌دهد که چگونه مبارزه‌ي اقليت ضرورتاً به امر جهان‌شمول گره مي‌خورد، زيرا نهايتاً هر مبارزه‌اي بر سر رهايي مبارزه‌اي‌ست بر سر سرنوشت جهان.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

برنامه گردهم آئی های حمایت از کوبان در کردستان

براساس فراخوانی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، زمان و مکان تجمعات امروز کردستان در حمایت از ‫#‏کوبانی به این شکل است:

چهارشنبه، سنندج ساعت ۴ بعد از ظهر، میدان آزادی

چهارشنبه، مهاباد ساعت ۴ بعد از ظهر میدان شهرداری

چهارشنبه، بوکان، ساعت ۴ بعد از ظهر میدان فرمانداری

چهارشنبه، جوانرود، ساعت ۴ بعد از ظهر میدان محمد علی بیگ

چهارشنبه، پیرانشهر، ساعت ۴ بعد از ظهر، میدان جمهوری اسلامی

چهارشنبه، مریوان، ساعت ۵ بعد از ظهر، چهار راه اصلی

چهارشنبه، سردشت، ساعت ۴:۱۵ بعد از ظهر، میدان سرچاوی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سوما کامیاران : در داخل کردستان ایران جنبشی برای پشتیبانی از کوبانی دارد به راه می افتد. اطلاعیه ها، تجمع ها و حرکتهای مردمی رساتر و فراوانتر می شوند. شخصیتهای فرهنگی و هنری هم در این میان نقش مثبت و پیشروی به عهده گرفته اند. حرکتی بجا و پرارج، بویژه که کردهای ایران در سختترین شرائط دیکتاتوری و خفقان دارند این حرکت را شکل می دهند، یعنی فقط یک ابراز پشتیبانی نیست بلکه در ذات خود یک مبارزه است. مبارزه ای در دفاع از خلق کرد در سوریه و از کوبانی که از روبرو داعش را هدف می گیرد و از پهلو جمهوری اسلامی را. حضور فعال سنندج در این حرکت بویژه گویا و معنی دار است. سنندجی که خود بیش از سه دهه قبل محاصره سنگین و خونین بیست و چهار روزه ای را سربلندانه و پرافتخار از سرگذراند. آن هم در روزگاریکه نه دبیرکل سازمان ملل به دفاع از آن برخاست و نه رسانه های جهانی آن را خبر اول خود کردند. هواپیمائی هم اگر بود تنها هواپیماهای دشمن بود. شرکت دختران رزمنده در صف اول نبرد و مقاومت نیز محصول همان دوران است. مقاومت کوبانی یادآور گذشته پرافتخار مقاومت پیشتاز کردهای ایران علیه داعش داخلی خودشان است و به همین دلیل از ته دلشان در می آید. این حرکت جدید در کردستان ایران در پشتیبانی از کوبانی را باید تهنیت گفت و با تمام وجود تقویت کرد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شبحی در حال تسخیر خاورمیانه است: شبح کوبانی!

 

بیانیه ی اعتصاب غذای دانشجویان دانشگاه تبریز

در اعتراض به جنایات وحشیانه ی تبه کاران داعش و سکوت جامعه ی جهانی در قبال محاصره و کشتار مردم کوبانی

شبحی در حال تسخیر خاورمیانه است: شبح کوبانی! تمامی قدرت ها برای راندن این شبح در اتحادی شوم گرد هم آمده اند. حال کوبانی در برابر که ایستاده است؟ جز دو چشم بینا به چه چیزی نیاز است تا ببینیم شیهه ی وحشیانه ی تروریست های بنیادگرا رعشه بر پیکره ی انسانیتی افکنده است که امروز نامی ندارد مگر کوبانی؛ نامی که همه ی صداها برای نشنیدن آن هم صدا شده اند. این بار بنیادگرایی دینی (داعش) به میانجی امپریالیسم دلال مرگ شده است.

در دو سال گذشته شوراهای مردمی در کوبانی با زیستی اشتراکی و صلح طلبانه به وجود آمده است. از سوی دیگر، کشورهای غربی برای تعرض به خاورمیانه و دخالت در منطقه باعث به وجود آمدن گروهک های تروریستی چون داعش شده اند. توحش داعش باعث مرگ هزاران نفر و آوارگی میلیون ها انسان بی گناه شده است. امروز بیست وسومین روز محاصره ی کوبانی توسط تبه کاران داعشی است. فارغ از نقش قدرت های غربی در شکل گیری تروریست هایی چون داعشی ها امروز شاهد این هستیم که تمامی رسانه ها به هر دری می زنند تا صدای کوبانی، صدای انسانیت، به گوش جهانیان نرسد. همچنین، از طرف دیگر، شاهد این هستیم که دولت ترکیه مرزهای خود را به روی آوارگان و نیروهای مردمی بسته است. این در حالی است که دولت ترکیه در شب از داعش نفت می خرد و در روز آنان را به کوبانی بدرقه می کند.

امروز رسالت انسانی هر کدام از ما دفاع مطلقاً بی قیدوشرط و احساس همبستگی با مردم بی پناه کوبانی است؛ زیرا، به وضوح، رهایی کوبانی با رهایی بشریت پیوند خورده است.

ما، جمعی از دانشجویان دانشگاه تبریز، در اعتراض به جنایات وحشیانه ی تبه کاران داعش و سکوت جامعه ی جهانی در قبال محاصره و کشتار مردم کوبانی قصد داریم از امروز (۱۵ مهرماه) تا جمعه (۱۸ مهرماه) دست به اعتصاب غذا بزنیم.

اعتصاب کنندگان:

۱- امید احمدی؛ ۲- شهرام ازکات؛ ۳- منصور اسدی؛ ۴- شبنم اسمعیلی¬آذر؛ ۵- آسو باروبر؛ ۶- کیوان بالوایه؛ ۷- هیمن برین؛ ۸- حبیب پشابادی؛ ۹- احسان پورخیری؛ ۱۰- رضا تاجدار؛ ۱۱- آزاد چیره؛ ۱۲- سینا حسنی؛ ۱۳- هه¬لو خسروی؛ ۱۴- بهنام رسالت؛ ۱۵- محسن رضایی؛ ۱۶- سینا سبحانی؛ ۱۷- فرزاد سلطانی؛ ۱۸- محمود سیفیان؛ ۱۹- مقداد ظفری؛ ۲۰- شاهو فتاحی؛ ۲۱- فریبا کارگر؛ ۲۲- هومن کاسبی؛ ۲۳- میلاد کریمیانی؛ ۲۴- حمید کریمیان؛ ۲۵- محسن محمدزاده؛ ۲۶- افشین محمدی؛ ۲۷- هیمن محمدی؛ ۲۸- اسماعیل محمودی؛ ۲۹- کاوان محمودی؛ ۳۰- میلاد مرادی؛ ۳۱- محمد مومیوند؛ ۳۲- حمید نادری؛ ۳۳- ادریس نیک نام.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

این هم گزارش کامل من از اوضاع ترکیه.

دیاربکر ترکیه بحرانی تر از کوبانی سوریه

رهبر کردها:به پرچم و آتاترک کاری نداشته باشید

نرگس رضایی _اعتراضات کردهای ترکیه نسبت به سیاست های اردوغان در خصوص کوبانی و عدم حمایت از آن شب گذشته به اوج خود رسید و خونین ترین درگیری ها را در یک هفته اخیر رقم زد.طوریکه براساس آمار شهردار دیاربکر تنها در این شهر کردنشین 4 نفر جان خود را از دست دادند.براساس تازه ترین آمار وزارت بهداشت ترکیه 12 نفر در درگیری ها کشته شده اند.تعداد زیادی از معترضان هم مجروح شدند.

دولت ترکیه به منظور کنترل بر اوضاع دیار بکر اعلام حکومت نظامی شبانه کرد و یکباره تانک های ارتش در میادین شهر مستقر شدند.اما فریادها قطع نشدند.

جلسه اضطراری شهردار دیاربکر و پلان ب حکومت

وضعیت ناآرامی ها در شهر دیاربکر به گونه ای بود که شهردار این شهر جلسه ای اضطراری گذاشته و پس از آن به تشریح برنامه های خود برای کنترل اوضاع پرداخت.

گولتن کیشاناک،شهردار دیاربکر در خصوص وضعیت شهر گفت:در خصوص حمله هودا_ پار حکومت، پلان دومی دارد که آن را اجرایی خواهد کرد و به هیچ عنوان اجازه تکرار حملات دیگری را نخواهد داد.

شهردار ترکیه در حالی از پلان ب حکومت سخن می گفت که به گفته کارشناسان بیم عملیات تروریستی از سوی پ ک ک که حوزه فعالیت گسترده ای در محدوده شهر دیاربکر دارند می رود.کمااینکه در چندین مورد این گروه دست به خرابکاری هایی در ابعاد کوچک در روزهای اخیر زده است.

رهبرکردها:به آتاترک و پرچم کاری نداشته باشید

صلاح الدین دمیرتاش،رهبر حزب دموکراتیک خلق نیز برای اینکه جو را اندکی آرام کند و جلوی تخریب های گسترده کردها را بگیرد،جلوی دوربین ها حاضر شده و از معترضان خشمگین کرد خواست به تندیس آتاترک و پرچم ترکیه کاری نداشته باشند.

در چند روز اخیر که اعتراضات به کوبانی در ترکیه جریان داشت،معترضان در چند شهر کردنشین،پرچم ترکیه را پایین کشیده و تندیس آتاترک را شکستند که مورد انتقاد ملی گرایان ترک قرار گرفت.

پ ک ک جری تر از گذشته در تدارک حمله

پ ک ک که به خاطر صحبت های اخیر رییس جمهور اردوغان که به صراحت آنها را در ردیف „تروریست های داعش“ قرار داد و گفت: برای او پ ک ک و „داعش“ هیچ فرقی نداشته و از نظر تروریست بودن هر دو یکسان هستند،جری تر شده و به گفته یکی از روزنامه نگاران پیشکسوت ترکیه دنبال آن است که پاسخ رییس جمهور را بصورت میدانی بدهد.بنابراین احتمال وخیم تر شدن اوضاع در ترکیه می رود.ضمن اینکه در روزهای اخیر،اوجالان،رهبر زندانی پ ک ک نیز به اردوغان هشدار داد.

صلاح الدین دمیرتاش که رابط بین اردوغان و اوجالان بوده و از زندان پیام های اوجالان را به اردوغان منتقل می کرد ضمن اینکه از کردها خواست به پرچم ترکیه و تندیس آتاترک کاری نداشته باشند،به دولت هم در خصوص تسریع در کمک به کوبانی تاکید کرد.اما اردوغان دیروز حرفهایی زد که معترضان انتظار نداشتند بشنوند.

هرچه حلقه درگیری ها در کوبانی سوریه برای پیشمرگ ها تنگ تر می شود،در دیاربکر ترکیه خشم کردها از دولت فزونی می گیرد.

بعدالتحریر: حوادث دیشب دیاربکر معاون نخست وزیر ترکیه را به کنفرانس خبری کشاند

معاون نخست وزیر ترکیه در رابطه با حوادث دیشب دیاربکر که خونین ترین اعتراض را در سراسر ترکیه داشته و دولت را به حکومت نظامی در آن واداشت،کنفرانس خبری تشکیل داده و گفت:متاسفانه تعداد زیادی از شهروندان مان جان خود را از دست دادند و این برای کسی فایده ای نداشت.او گفت برخی سعی می کنند روند صلح میان دولت و کردها را مختل کنند.

او گفت:فراخوان حزب دموکراتیک خلق برای اعتراض کردها خردمندانه نیست و باید از این حرکتهای غیرعقلانی صرفنظر کرد.شدیدترین اعتراض ها و درگیری ها در یک هفته اخیر در شهر کردنشین دیاربکر صورت گرفت که به کشته شدن تعداد زیادی از معترضان انجامید.در استانبول و آنکارا اعتراضات همزمان وجود داشت اما نه به شدت دیاربکر

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

14 کورد در اعتراضاتِ خیابانی به دست نیروهای ترکیە کشته شدند.

سامان رسولپورـ کوردهای ترکیه و در اساس کورد‌ها، دلیل اعتراضشان این نیست که از ترکیه بخواهند به کوبانی کمک کند. برعکس. کورد‌ها به خوبی می‌دانند ترکیه چرا به کوبانی کمک نمی‌کند. و می‌دانند ترکیه در سه سال گذشته علیه کوبانی و کوردهای سوریه چه سیاستی اتخاذ کرد. می‌دانند محاصره اقتصادی اعمال کرد. می‌دانند در رسانه‌هایش جنبش کورد را تروریزه کرد. می‌دانند، از لحاظ دیپلماتیک کورد‌ها را تخریب و تضعیف کرد. و می‌دانند داعش و گروه‌هایی مثل جبهه النصره را به ابزار جنگ نیابتی با جنبش کورد تبدیل کرد. بنابراین، خشم و فریاد حامیان کوبانی، حاوی درخواست یا خواهش نیست. خشم است. خشم از رویکرد سه ساله ترکیه. خشم از بازی خطرناک یک ماه اخیرش. کورد‌ها نگفته‌اند و نمی‌گویند چرا ترکیه از کوبانی حمایت نمی‌کند. برعکس. می‌گویند: چرا از داعش حمایت می‌کند؟ چرا علیه کورد‌ها این جنگ را دامن زده است؟ خشم جوانان استانبول و دیاربکر و انکارا، خواهش و انتظار و تمنایی در خود ندارد. بلکه یک نوع قطعیت سیاسی را یدک می‌کشد.

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

سرانجام یک حرف حساب از آمریکا

کامران متین ـ سرانجام یك حڕف حساب صریح از آمریكا – و محض اطلاع دوستان كردی كه مدام مجیز یال و كوپال آمریكا را میگویند. گزارش سی ان ان در پائین میگوید: «چند مقام عالیرتبه آمریكایی اعلام كردند كه داعش كوبانی را تسخیر خواهد كرد اما این مسئله مهمی برای ما نیست. … هدف ما محافظت از شهرهای سوریه نیست بلكه حمل به داعش است (!)»

http://edition.cnn.com/2014/10/08/world/meast/isis-threat/index.html

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

چرا کوبانی را چنین می‌ستایم و چرا یاری رساندن به آن حیاتی است؟

اکتبر 3, 2014 وبلاگ اندیشه

درست در همین لحظه که من انگشت بر کیبورد می‌کوبم تا کمی از آنچه که در ذهنم اتفاق می‌افتد را بازگو کنم، در کوبانی نبردی تاریخی در حال وقوع است. کوبانی کجا است؟ درست لب مرز ترکیه، شمالی‌ترین سرزمین‌های کشوری که فعلا سوریه می‌نامندش و در قلب آتش خاورمیانه، شهری کوچک با چندهزار نفر جمعیت، بدون داشتن سلاح سنگین و مهمات سازمانی، تنها و بی‌پشتیبان به نام کوبانی وجود دارد. همین الان از سه طرف شرق و غرب و جنوب در محاصره تانک‌ها و سلاح‌های سنگین «داعش» قرار دارد.

مردم شهر همگی مسلح شده‌اند، پیرو جوان و کودک، زن و مرد و دختر و پسر، همگی تفنگ به دست منتظرند تا جانوران اسلامی داعش به شهر وارد شوند و خانه به خانه و تا آخرین نفس بجنگند.

چند ماه است که جلویشان ایستاده‌اند و الان هم یک هفته است که با حضور سنگین نظامی داعش نگذاشته‌اند وارد شهر بشوند. با این حال آن‌ها دم دروازه‌ی شهر رسیده‌اند. تانک‌های‌شان به دیوارها و خانه‌ها شلیک می‌کنند و وحشت‌آفرینی می‌کنند. در این دنیای به هم پیوسته که قرار بود در آن بنی‌آدم اعضای یکدیگر باشند، کوبانی به تنهایی ایستادگی می‌کند. با این حال همین امروز یا فردا ممکن است داعشیان وارد شهر بشوند. آن‌ها به قصد کشتار و برده گرفتن و تجاوز به مردم و مصادره اموال و سرزمین‌شان آمده‌اند. اینجا کره زمین است، سال 2014 میلادی، خاورمیانه!

بله الان چندهزار سال پیش نیست، اما با این وجود حماسه‌های غرورآفرینی که بسیاری از مردم تنبل عصر ما در فیلم‌های هالیوودی می‌بینند و در کتاب‌های تاریخ به دنبال‌شان می‌گردند در کوبانی در حال وقوع است. اگر به دروغ در فیلم 300 آن 300 نفر اسپارتی رویاهای خیال‌پردازانه‌ی مردم حماسه دوست را به تصویر می‌کشیدند، الان در مقابل دیدگان جهانیان زنان و مردان شجاع کوبانی در واقعیتی محض در حال رقم زدن آن هستند. اگر در ماجرای کربلا هزار غل و غش وجود دارد که چرا باید چند نفر به جنگ سپاهی بروند و نبرد قدرت بوده است، اینجا مردمی بی‌پناه تنها در شهر کوچک خود نشسته‌اند و سپاه قتل و تجاوز و غارت آن‌ها را محاصره کرده است.

می‌بینید؟ این ایستادگی از برترین حماسه‌های عصر ما است. شاید هم در تاریخ چنین باشد. اما از همه این‌ها گذشته، آیا جای افسوس و بعد از آن موجب شرمندگی نیست که جهان اجازه دهد خالقان چنین مفهوم مثبت و چنین عملکرد با ارزشی به دست جانوران دولت اسلامی داعش سلاخی بشوند و جان و مال‌شان از بین برود؟ آیا جهان می‌نشیند و نگاه می‌کند تا چنین اتفاقی بیفتد؟ چگونه پس از آن می‌شود دم از نوع دوستی و بشر دوستی زد؟

همین الان که من می‌نویسم، در همین چند لحظه که اخبار را رها کرده‌ام و می‌نویسم، شاید همین الان هم دیر شده باشد. با این حال هر اتفاقی که بیفتد، تاریخ جایگاه بلند آن مردمان را از یاد نخواهد برد. و اگر جهان به آن‌ها کمک نکند، تیر زهرآلودی را به قلبش راه داده که تا مدت‌ها سنگدل و بیمارش می‌کند.

http://aandishehh.wordpress.com/2014/10/03/kobani-2/

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

تظاهرات حمایت از مردم کوبانی در ایران

تاریخ انتشار ۱۳۹۳/۰۷/۱۵

تظاهرکنندگان ایرانی روز ۱۵ مهر ماه در چند شهر ایران به خیابان آمده و حمایت خود را از مردم کوبانی که در حال دفاع از شهر خود در مقابل شبه نظامیان داعش یا حکومت اسلامی هستند، نشان دادند. گزارش شده نزدیک به یکصد تن در مقابل سفارت ترکیه در تهران تجمع کردند. همچنین در دیگر شهرهای ایران از جمله سنندج، تبریز و مهاباد تظاهرات در حمایت از مردم کوبانی برگزار شد.

http://www.radiofarda.com/media/photogallery/f5-koubai-suppot-in-iran/26625857.html

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

Advertisements

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google+ Foto

Du kommentierst mit Deinem Google+-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

w

Verbinde mit %s